Sunday, September 15, 2013

Shakeology- Why is it so DARN expensive?


Sticker shock is something we can all get blindsided by and I know personally when I was first introduced to Shakeology and it's cost my first reaction was "WOW, I can't afford $129.95 a month, are you crazy?  I just can't justify spending that much on a shake".  I'm sure many of you have had a similar reaction.  I was intrigued though and wanted to learn more about why this product would cost this much and what it could possibly do for me.  I'm avid about working out, I want to look after my health and I had been drinking shakes for a couple of years now for breakfast purely out of convenience because I could drink it on my way to work and not miss out on an important meal (I have a habit of being one of those people who's always in a rush in the mornings----I know many of you can relate!!!)



While the cost of Shakeology can easily seem over-priced or if anything, hard for the average consumer to budget for, there are a few things that need to be looked at.



In a nutshell Shakeology is nutrition simplified.  As you may or may not know, Shakeology is derived of 70+ natural ingredients harvested from every corner of the planet. Shakeology is equivalent to eating 5 salads in one meal plus all the antioxidants, protein, fiber, and vitamins are not something you can achieve through the food you eat each day! I really encourage you to spend a couple of minutes taking a look at this video to learn more about the ingredients that make up this shake and what they can do for you.



Cost comparisons have been done before showing what it would take in raw fruits, veggies, and vitamins to equal the nutritional value of one Shakeology shake. This really puts it into perspective.



I've taken a more in-depth look at the Benefits of Shakeology in another post, so check it out if you'd like to learn more about why I think this shake is the best thing you can put in your body each day.  Right now, I'm going to take a look at the cost. 

Let's face it.  The American diet is terrible.  Rarely do any of us eat enough fresh fruits and vegetables; instead, we reach for what's quick and easy- packaged food and fast food- which have been so over-processed that their nutrients have long been destroyed.

The reality is, we are running our bodies on empty.  And like a car, we need fuel to go.  Good fuel.  Not empty-calorie junk.  When you start thinking of food as fuel, you immediately realize how important Shakeology is in your daily diet.  Because Shakeology is packed with the world's most potent, nutritious and delicious ingredients, it's the quickest and easiest way to eat healthy, stay satisfied, and live a healthy life.


Shakeology makes good "cents"


Shakeology costs just over $4 per serving for high-quality antioxidents, powerful vitamins and minerals, more than 70 superfoods, super-greens/phytonutrients, crucial proteins, essential amino acids, prebiotics, digestive enyzymes, good carbs, and low fat.  If you purchased each ingredient separately, well, you can see what that would cost you in the picture above.  So while Shakeology might seem expensive at first, really there's no way you can eat healthier and spend less.  

After learning more about what this nutritious shake had to offer, I decided to take a closer look at the cost and what I personally was spending my money on for food. If I'm working as hard as I am to get my body in shape and keep myself healthy, I want to fuel myself with food that's doing the same for me.  So check out why Shakeology truly is worth the cost.





Shakoleogy- A Cost Comparison



Don't have time for Breakfast or are you eating out for Lunch a lot?


How many of you have crazy mornings like me and just CANNOT find the time to eat breakfast at home before work?  So what do you do?  You either skip breakfast (BIG No No!) or you swing by the drive in at McDonalds or Dunkin Donuts or grab your extra large coffee and a muffin at Starbucks, because let's face it, who walks into Starbucks these days and get's a Small coffee?  You're going for the Grande or Venti!  Or maybe it's not breakfast but lunchtime instead so you swing by Taco Bell or Pizza Hut. What is that actually doing for your pockets and your body?

Well, take a look.






Maybe it's not a white chocolate Moca with Soymilk you're buying but a Skinny Vanilla Latte or maybe you even walk into McDonald's for a Salad (the cost of which will average you at around $5.99 for a full sized salad and have your recommended DAILY intake of sodium in one meal).  Maybe you're heading into Jamba Juice thinking you're making a better nutritional decision for your meal. Maybe your vice is soda, cigarettes, candy bars, potato chips, hitting up the vending machine at work each day or running down to the office cafeteria?  Regardless, the prices are going to be similar and there are so many unhealthy habits you can kick drinking this amazing shake that will not only benefit your body but your bank account.


 

So let's break it down even more.  Let's take one meal as an example, even being on the conservative side.  You swing by Starbucks for a Venti coffee (plain, not one of the fancy ones) and a breakfast sandwich. 

You get a large coffee at about $3.09 and your breakfast sandwich at about $3.19 (I know some prices will vary per location so this is approximate).  That's $6.28 a day, for one meal, and when you think about it, eating out anywhere else will set you back about the same give or take a few pennies.

Times that by 5 days a week, 4 weeks in a month and you are EASILY setting yourself back about $125 in one month..  If you had replaced that meal with Shakeology instead you'd be saving yourself $45 a month.  ($4 x 5 days a week x 4 weeks = $80)

Many people I know don't stop at 1 cup of coffee a day but usually have 2-3 cups and that alone starts to add up to more than the Shakeology Cost, and you are getting ZERO nutrition.  Not to mention many folks also add a bagel or other item to the morning routine.  I’ve already had multiple people tell me they kicked their coffee habit by using Shakeology, and in the end it probably is costing them less overall than all those cups of joe.




But I don't eat out everyday, why is this worth it to me?

 
Given today's food prices it is virtually IMPOSSIBLE to eat a meal for less than $5, let alone one that is good or you!  Even the crappy fast food that is LOADED with fat costs significantly more as I've shown above.  Think about the ingredients in Shakeology, the value it's giving your body.  When you take a look at the cost comparison above for all the raw and fresh ingreidnets it would take to make one Shakeology shake yourself it's an absolute no-brainer.  What do you spend on food each week?  What kind of food are you buying-the good stuff or the bad stuff?  Food is not cheap, and I know eating healthy can sometimes be a struggle on my wallet.  So to know that I'm getting AT LEAST 1 meal a day that is fueling my body with incredible superfoods and giving me the following benefits makes 100% sense to me:
  • Increased energy
  • Better digestion and regularity
  • Curbs my sugar and junk food cravings
  • Promotes my healthy weight loss
  • Supports my immune system
  • Supports my cariovascular system
Making smart food choices not only allows for increased energy and concentration, it can also set the tone for future dietary habits.  You're already spending the money so don’t keep telling me you cannot afford to eat the best nutrition on the planet because it’s too expensive.  That’s just an excuse, and if you wanted to eat better you would find the way to make the five bucks or less a day work.  I did and I know you can too. Why not fuel your body with the stuff that your body needs and craves and create a healthier life for you too!  Think about it, would you rather be spending your money on something that's benefiting your body, or the junk food, soda, cigarettes, whatever your vice is and medical bills, medications and health problems these things will cause you later on down the line...if they aren't already.  I know I'm doing everything I can to take care of myself NOW so I can try to live a longer, healthier, happier life!

YOU CAN GET A DISCOUNT ON YOUR SHAKEOLOGY



So why not give Shakeology a try for 30 days, risk free, if you don't like it, send the bag back for a full refund!  I promise you will change your mind!









P.S.


You might find it interesting to know that of all products sold by Beachbody, Shakeology is the LOWEST MARGIN product they sell.  This means that they make the least amount of profit on it.  Why?  Because the stuff they put in it REALLY COSTS that much to obtain and carefully put into the product.  Beachbody refuses to cut corners with the quality of this product.  That’s why the Shakeology price is higher than it’s competitors.  If a cheap meal replacement shake is what someone is after, there are hundreds of options (Slim Fast, Body By Vi, Isagenix, Myoplex, etc.).  Beachbody even has their own low cost meal replacement shake (it retails for $39, putting it in the same category as these other meal replacement shakes).

No comments:

Post a Comment